Košarka

Košarkašice BiH poslije velike drame izborile Eurobasket

ženska košarkaška reprezentacija
Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se na Evropsko prvenstvo nakon što je danas u Orenburgu pobijedila Švicarsku sa 67:62. Izabranice selektora Gorana Loje izborile su prvi Eurobasket za našu zemlju nakon 22 godine.

Bh. djevojke, koje su na posljednji kvalifikacioni turnir u ruskom Orenburgu stigle bez tri jako važne igračice Marice Gajić, Jonquel Jones i Tamare Kapor, ipak su uz dosta problema danas savladale autsajdera Švicarsku. Time su osigurale barem drugo mjesto u kvalifikacionoj grupi C i plasman na Eurobasket 2021.

Prvo poluvrijeme

Utakmica je otvorena dosta nervozno s obje strane. BiH je povela u prvom napadu sa 2:0, a onda se na sljedeće poene čekalo dvije minute, a do njih je došla Švicarska za vodstvo 3:2.

Od tada pa do kraja prve četvrtine Švicarkinje su konstantno bile u vodstvu pa su i taj period igre okončale rezultatom 14:13 u svoju korist.

Na otvaranju drugog perioda činilo se da je BiH konačno uhvatila pravi ritam pa je poenima Matee Tavić u 14. minuti prvi put došla do tri poena prednosti (23:20). Međutim, Švicarska dobro reaguje nakon time outa i vraća vodstvo u svoj posjed. Evidentna nervoza u redovima bh. tima dovela je do toga da su protivnice uspijevale kontrolisati rezultat i na odmor otići sa tri poena prednosti (32:29).

Drugo poluvrijeme

Bh. djevojke su katastrofalno otvorile drugo poluvrijeme pa je Švicarska jako brzo prednost povećala na sedam poena (38:31). Selektor Lojo morao je reagovati time outom kako bi smirio igračice i pokušao ih vratiti u utakmicu. U tome je i uspio. jer je BiH, predvođena Melisom Brčaninović i Courtney Hurt, serijom 10:0 od zaostatka 34:42 u 24. već tri minute kasnije stigla do vodstva (44:42). Ipak, u posljednjih deset minuta utakmice ušlo se sa neriješenih 48:48.

Prva do vodstva (50:48) u zadnjoj četvrtini dolazi Švicarska, ali ponovo dvojac Brčaninović-Hurt brzim poenima vraća vodstvo bh. timu – 52:50. Amerikanka s bh. pasošem Hurt je nastavila sa sjajnom igrom pa je u 35. minuti maksimalnih plus šest (58:52) za BiH. Ipak, protivnice se nisu predale pa su uspjele prići na 58:59 te odvesti utakmicu u neizvjesnu završnicu. Srećom Lojine izabranice bile su smirene u završnici i tako doći do istorijskog trijumfa.

Hurt je vodila BiH do pobjede sa čak 30 poena i 13 skokova, a donekle je pratila Brčaninović koja je imala učinak od 14 poena i deset skokova. Na drugoj strani izdvojile su se Evita Harminjard s 23 i Emma Chardon sa 17 poena.

Poredak grupe C: BiH 9 bodova, Rusija 7 (utakmica manje), Švajcarska 7, Estonija 4 (-1).

Selektor Goran Lojo u posljednje dvije utakmice kvalifikacija neće moći računati na dvije najbolje igračice Maricu Gajić i Jonquel Jones, kao i na Tamaru Kapor. Uprkos tome, vjeruje da njegova ekipa može ostvariti pobjedu koja bi joj donijela plasman na EP, prvi put nakon više od 20 godina.

Svakako da će nam nedostajati, svaka ekipa bi imala problem da joj nedostaju takve igračice. Ali učinit ćemo sve da ostvarimo pozitivan rezultat, a to je pobjeda protiv Švicarske koja nas vodi na Eurobasket.

istakao je selektor Lojo.

Reprezentacija Švicarske doputovala je u Orenburg u podmlađenom sastavu, s obzirom na to da se većina igračica nije moglo odazvati zbog fakultetskih i poslovnih obaveza.

Košarkašice BiH nakon četiri kola zauzimaju drugo mjesto u grupi sa sedam bodova.

Nakon susreta sa Švicarskom reprezentacija BiH završit će kvalifikacije utakmicom s Estonijom 6. februara.