Košarka

Košarkaši Brčko Distrikta srušili sarajevsku Bosnu

Puleni Azura Hadžovića, nakon vrhunskog izdanja u drugom dijelu meča, napravili veliki podvig te na domaćem terenu slavili protiv bivšeg prvaka Evrope. Ovo je bio treći vezani, ukupno 7. trijumf ove sezone za košarkaše Brčko Distrikta.

Prema i očekivanjima, subotnji duel odigran u dvorani Tehničke škole u potpunosti opravdao očekivanja ljubitelja košarke u gradu na Savi. Domaći sastav ugostio je lidera na tabeli te nakon deficita od 15 poena tokom prvog poluvremena, uspio preokrenuti rezultat i zasluženo slaviti rezultatom 75:69. Ekipi Bosne, ovo je tek drugi poraz u tekućoj sezoni.

Otvaranje susreta je apsolutno pripalo gostujućem sastavu. Ubrzo je lider na tabeli nametnuo svoj tempo igre što je stvaralo dosta problema domaćoj ekipi. Bezidejna igra u napadu, te problemi pri kontroli skoka na obje strane parketa, dovodile su Bosnu u situaciju da u uvodnim četvrtinama stiže do ozbiljnije rezultatske prednosti. Već nakon prvog perioda, gosti su imali 14 poena prednosti.

Nastavak susreta ponudio je mnogo bolje izdanje domaćeg sastava. Bosna je u jednom momentu imala i + 19, ispostaviće se da nije vrijedilo. Zaigrali su domaći igrači mnogo bolje u napadačkom segmentu. Natjerali Bosnu na veliki broj neiznuđenih grešaka, koje su uspijeli materijalizovati poenima. Čak njih 29 došlo je nakon grešaka sarajevskog tima.

Uspjeli su domaći u finišu treće dionice spustiti zaostatak na -6. Uticalo je to i na publiku u dvorani koja je u tim momentima pružala dodatni vjetar u leđa svojoj ekipi. Definitivno momentum na strani Brčaka. Do kraja četvrtine, vođstvo Bosne se istopilo na samo +2.

Nošeni atmosferom sa tribina, Brčaci nastavljaju sa kvalitetnom partijom na terenu. Šuterski raspoloženi u tim momentima, na 6 minta do kraja stižu i do egal rezultata, 62:62. Naredne poene za domaći sastav, postiže Haris Andelija šutem za tri poena. Opšte oduševljenje na tribinama i potpuni preokret.

Zonska odbrana Brčaka u nastavku, donijela je rezultat domaćinu. Uspijeli su iskontrolisati defanzivni skok u važnim momentima, te predvođeni Mirnesom Islamovićem, najboljim strijelcem A1 lige, u finišu i sačuvati stečenu prednost nakon preokreta. Bosna se do kraja susreta, nije uspjela vratiti u meč, što je označilo veliko slavlje domaćih izabranika.

Pomenuti Mirnes Islamović, odigrao je kompletan susret. Pri tome postigao 33 poena i dodao 9 skokova. Haris Andelija je dodao 13, Milan Cvjetković 12 poena. Kod gostiju najefikasniji Bečirević sa 14 koševa.

Ekipa Brčko Distrikta trenutno se nalazi na 8. poziciji na tabeli sa 22 osvojena boda i evidentnim usponom forme.

PRIZNANJA MIKIĆU I ŠARENCU

Prije početka sinoćnje utakmice između KK Brčko Distrikt i KK Bosna Royal upriličena je mala svečanost. Bivšim igračima Igoru Šarencu i Goranu Mikiću, povodom odlaska u zasluženu košarkašku penziju uručeni su uokvireni dresovi sa njihovim brojevima koje su nosili dok su branili boje našeg kluba. Poklone je, kao vid nagrade ali i velike zahvalnosti, uručio Predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH, Esed Kadrić.